راه‌های کسب درآمد برای نوجوانان | شغل برای نوجوانان

الآن که این مطلب را می‌نویسم، تیم ما با دو نوجوان فعال و کاربلد همکاری می‌کنند که کیلومترها با ما فاصله دارند. آن‌ها مهارت‌هایی در زمینۀ کار با نرم‌افزارهای مختلف دارند و ما باهم همکاری می‌کنیم تا از مهارت‌های آن‌ها در کار استفاده کنیم.

مهم نیست که تابه‌حال همدیگر را ندیده‌ایم، مهم نیست که آن‌ها نوجوان هستند (اتفاقاً خیلی هم خوب است چون بسیار خلاق هستند)، مهم نیست که قبل از این چقدر با دیگران کار کرده‌اند یا کار اولشان است، مهم این است که کارشان را بلدند، در کارشان نظم دارند، روی حرفشان می‌شود حساب باز کرد و این همکاری هم برای ما و هم برای خودشان مفید و لذت‌بخش است.

 

سن استقلال مالی نوجوان ایرانی

توی خیلی از جاهای دنیا، ۱۸ سالگی سن استقلال برای نوجوان‌هاست.

تجربۀ جدا شدن از خانواده و کسب درآمد و استقلال مالی و فکری، تجربه‌ای هست که برای بسیاری از جوان‌های کشور ما با تأخیر خیلی زیادی اتفاق می‌افتد.

اما تعداد زیادی از نوجوان‌ها و خانواده‌های آن‌ها متوجه شده‌اند که این استقلال چقدر مهم است و زودتر از چیزی که جامعه و دیگران اجباری برای آن درست کنند، باید آستین بالا زد و کاری کرد.

اگر شما هم این‌طور فکر می‌کنید با ادامۀ این مطلب همراه باشید.

شغل و استقلال مالی یک شبه به دست نمی‌آید

حتی اگر در بهترین حالت تصمیم بگیرید که در ۱۸ سالگی درآمد داشته باشید و خودتان کار کنید، بهتر است از قبل زمینه‌های لازم را برای آن چیده باشید.

کسب مهارت و توانایی چیزی نیست که یک شب بخوابید و صبح که بیدار شدد ببینید یک‌باره در شما به وجود آمده است.

برای یاد گرفتن، برای مهارتمند شدن و داشتن توانمندی برای انجام کار، لازم است از مدت‌ها قبل برنامه داشته باشید و روی خودتان کار کرده باشید.

حالا مهم نیست بخواهید برای خودتان کار کنید یا برای شخصی دیگر. مهم است که با فضای کار قدری آشنا شوید و اصلاً چیزی برای ارائه کردن داشته باشید.

 

کار کردن برای دیگران یا شغلی برای خودتان؟

این سؤالی است که خیلی از آدم‌ها حتی تا سن ۶۰ سالگی همچنان از خودشان می‌پرسند.

پس بهتر است همین اول تکلیف خودتان را با آن روشن کنید.

اگر چند دهه قبل‌تر به دنیا آمده بودید، لازمۀ کار کردن برای خودتان این بود که چندین و چند سال زیر دست آدم‌هایی که کسب‌وکاری داشتند کار می‌کردید تا هم کار را یاد می‌گرفتید و هم پولی جمع می‌کردید تا بتوانید کسب‌وکار خودتان را راه بیندازید.

امروزه به لطف اینترنت و فضای دیجیتال، کار کردن برای خودتان راحت‌تر و ممکن‌تر از همیشه شده است. خیلی از شغل‌های امروزی نیازی به سرمایۀ اولیۀ زیادی ندارد، خیلی از اطلاعات را می‌شود از اینترنت گرفت و برای یاد گرفتن بسیاری از مهارت‌ها، کلاس‌های آموزشی مختلفی در دسترس است.

البته که من هیچ‌وقت منکر ارزش یادگیری در عمل نمی‌شود. به‌هرحال برای اینکه توانایی لازم را کسب کنید نیاز است تا مدتی با کسانی که از شما توانمندتر هستند کار کنید اما می‌خواهم بگویم مانند گذشته، این مسیر سخت و طاقت‌فرسا نیست.

کار در فضای دیجیتال به شما این امکان را می‌دهد که حتی بدون داشتن سرمایۀ اولیه، بدون داشتن پارتی، بدون اتلاف وقت زیاد، فعالیتی را شروع کنید.

اما در دسترس بودن، راحت  و ارزان بودن کار در این فضا دلیل نمی‌شود که شما بدون داشتن مهارت‌های لازم به موفقیت برسید.

نوجوانی که می‌خواهد یک شغل آنلاین داشته باشد یا هر شخصی که می‌خواهد کسب‌وکار اینترنتی خودش را راه بیندازد، باید در درجۀ اول قواعد این فضا را یاد بگیرد. مثلاً باید بفهمد تولید محتوا چیست؟ بازاریابی محتوا چگونه انجام می‌شود؟ باید بفهمد چطور مخاطبش را انتخاب کند و با آن‌ها ارتباط برقرار کند. در ضمن باید دانش، مهارت یا بالاخره حرفی برای گفتن وجود داشته باشد که فعالیت یک فرد در فضای اینترنت برایش تبدیل به پول شود.

 

بر روی کار آنلاین تمرکز کنیم

من اینجا تأکیدم بر کار آنلاین است که به گمان من ظرفیت کار کردن چندین و چند برابر کار در فضای فیزیکی را دارد.

در این فضا هم می‌شود مستقل برای خودتان یا برای شخصی دیگر کار کنید.

می‌دانیم که کار برای نوجوانان با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو است. حالا این محدودیت‌ها یا از طرف جامعه  و دولت است یا از طرف خانواده‌ها؛ اما کار در فضای دیجیتال محدودیت سنی کمتری دارد و بیشتر وابسته به داشته‌ها و مهارت‌های شماست.

 

بر روی کسب مهارت تمرکز کنید

به‌جز یک سری مراکز خاص کاری، کم‌کم این شکل کار کردن که صبح بروید پشت میز چرت بزنید و کار خاصی نکنید و عصر از سر کار برگردید بدون اینکه ارزشی خلق کرده باشید، دارد از بین می‌رود.

خصوصاً برای کار کردن در فضای دیجیتال نیاز است که یک ارزش خاص را ارائه بدهید.

ارزش یعنی هر چیزی که به مخاطب کمک کند زندگی‌اش قدری راحت‌تر، بهتر، ساده‌تر، ارزان‌تر، باکیفیت‌تر و درکل با حس بهتری طی شود.

ارزش وقتی معنادار است که همراه با تمایز باشد یعنی کاری که مثل فعالیتی که بقیه انجام می‌دهند نباشد و تفاوتی با آن داشته باشد.

حالا با خودتان خلوت کنید و ببینید شما چه مهارت‌هایی دارید که می‌تواند به درد کسی بخورد؟

 

چه ارزشی را می‌توانید به زندگی بقیه اضافه کنید؟

این ارزش برای یک نفر ممکن است انجام دادن کار هنری باشد. برای فردی دیگر که مهارت سخنرانی دارد، می‌تواند با ارائه کردن محتوای مفید برای مخاطب باشد. برای شخصی دیگر که مسلط به کار کردن با نرم‌افزار خاصی است، به شکلی دیگر تعریف می‌شود.

پس مهم است که در قدم اول چیزی برای ارائه کردن داشته باشید. حتی اگر فکر می‌کنید استعداد یا توانمندی خاصی ندارید، بازهم می‌توانید به کار کردن به‌عنوان کارآموز برای فردی دیگر فکر کنید. خیلی از کارها هستند که نیازمند استعداد یا توانایی منحصربه‌فردی نیستند اما وقتی در آن محیط قرار می‌گیرید، این کارها به شما کمک می‌کنند تا کم‌کم خودتان را پیدا کنید.

 

یک وبلاگ راه بیندازید

راه‌اندازی وبلاگ شخصی، یکی از بهترین توصیه‌هایی است که می‌توانم به نوجوانان بکنم.

اساسِ کار در فضای اینترنت و اساسِ هر شغل آنلاین، بر محتوا سوار است.

محتوا هر چیزی است که ما در قالب‌های مختلف به مخاطب عرضه می‌کنیم. مثلاً محتوای ویدئویی، محتوای صوتی مثل پادکست و محتوای متنی را داریم.

راه ارتباط برقرار کردن با مخاطب آنلاین، محتواست. پس مهم است که تولید محتوا را یاد بگیرید و یکی از اولین قدم‌ها برای تولید محتوای باکیفیت این است که خوب نوشتن را یاد بگیرید.

برای تمرین نوشتن و تولید محتوا، وبلاگ‌نویسی یکی از بهترین راه‌هاست.

نوشتن پست وبلاگی روزانه و ارسال آن در فضای اینترنت به شما کمک می‌کند تا ارتباط برقرار کردن با مخاطب را یاد بگیرید، هرروز تلاش کنید تا چیزهایی تازه یاد بگیرید، حرف زدن در قالب کلمات درست را به شما یاد می‌دهد و به این وسیله، اولین قدم را برای فعالیت جدی در فضای اینترنت برمی‌دارید.

 

مهارتی که دارید را عرضه کنید

اگر مهارت خاصی دارید، مثلاً بر زبان خاصی تسلط دارید، می‌توانید کار هنری انجام دهید، کتابخوان هستید و می‌توانید دربارۀ کتاب‌های مختلف حرف بزنید و یا هر داشتۀ باارزشی که دارید، تلاش کنید تا آن را به شکل محتوایی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید. مثلاً ویدئو یا پادکست ضبط کنید یا در وبلاگ یا پیجی که در شبکه‌های اجتماعی دارید درباره‌اش بنویسید.

 

با کسانی که به مهارت شما نیاز دارند همکاری کنید

وقتی شروع می‌کنید خودتان در فضای آنلاین محتوا تولید می‌کنید، مدتی طول می‌کشد تا به درآمد برسید اما وقتی با دیگرانی که به شما نیاز دارند همکاری می‌کنید، احتمالاً در کوتاه‌مدت می‌توانید درآمد داشته باشید.

هرکسی که می‌خواهد شغلی داشته باشد نیاز دارد تا مدتی تجربه کسب کند و بازار کار را بشناسد.

کار کردن برای دیگران این امکان را به شما می‌دهد تا تجربیات بسیار زیادی را کسب کنید. در این مدت چیزهایی را می‌بینید و می‌شنوید و یاد می‌گیرید که به‌اندازۀ سال‌ها درس و مدرسه به شما دانش و مهارت تازه یاد می‌دهد.

 

شما دانش و مهارت خود را می‌دهید و درآمد کسب می‌کنید

به نظر ساده می‌رسد اما خیلی‌ها هنوز همین جملۀ ساده را متوجه نمی‌شوند که اگر قرار است درآمدی داشته باشند باید چیز باارزشی را ارائه کنند.

یک نوجوان در بهترین موقعیت برای ورود به بازار کار قرار دارد چون هرچقدر دانش و مهارت‌های لازم را در سنین پایین‌تر یاد بگیرید، شانس بیشتری برای رقابت با بقیه دارید.

امروز در هر کاری که بخواهید وارد شوید صدها نفر هستند که قبل از شما وارد شده‌اند.

چیزی که باعث می‌شود در این شلوغی بتوانید پولی به دست بیاورید، داشته‌های شماست.

می‌بینید؟

از هر زاویه‌ای که به شغل و درآمد نگاه می‌کنیم به موضوعِ مهمِ «مهارت» می‌رسیم.

پس اگر واقعاً می‌خواهید شغلی داشته باشید چاره‌ای ندارید جز اینکه مهارتی یاد بگیرید و آن مهارت را هم خیلی خوب یاد بگیرید طوری که از دیگرانی که زودتر از شما این کار خاص را انجام می‌دهند، متمایز باشید و حرف متفاوتی برای گفتن داشته باشید.

 

از اینترنت فقط برای سرگرمی استفاده نکنید

به دنبال وب‌سایت‌هایی باشید که به شما اطلاعات مفید می‌دهند.

به دنبال کلاس‌های آموزشی باشید که مهارت خاصی به شما یاد می‌دهند و این مهارت باعث می‌شود متفاوت و هم سن و سالان خودتان شوید.

کسب‌وکارهای اینترنتی را خوب نگاه کنید و ببینید بقیه چه کار می‌کنند و چطور درآمد کسب می‌کنند؟

به‌عنوان یک مخاطب ببینید با کدام نوع محتوا ارتباط بهتری برقرار می‌کنید و چرا این محتوا برای شما جذاب است.

 

جذابیت کاری و متفاوت بودن برای شما پول تولید می‌کند

اگر یک پیج اینستاگرامی را دنبال می‌کنید که مثلاً چند صد هزار نفر یا چند میلیون فالوئر دارد، بدانید که این پیج درآمد بسیار زیادی دارد یا می‌تواند داشته باشد.

هنر کار کردن در فضای اینترنت این است که بتوانید توجه مخاطب را به خودتان جلب کنید و این توجه جلب شده را به پول تبدیل کنید.

پیجی که فالوئرهای زیادی دارد یعنی توانسته آدم‌های زیادی را با خودش همراه کند. حالا تصور کنید کسی بخواهد تبلیغی در این فضا انجام دهد. به ازای هر ساعتی که تبلیغ در پیج‌هایی با فالوئر بالا قرار می‌گیرد، مبلغ زیادی باید هزینه شود.

 

مردم تبلیغ می‌کنند و پول خرج می‌کنند تا دیده شوند

مثل این است که قلاب ماهیگیری خود را به آب می‌اندازند تا ماهی بیشتر و مخاطب بیشتری به دست بیاورند.

اما این قلاب را هرجایی نمی‌اندازند بلکه آن را در جایی قرار می‌دهند که ماهی‌های بیشتری در آن وجود دارد. این مکان، همان پیج‌هایی با فالوئر بالاست.

این تنها یک نمونه از کسب‌وکار اینترنتی است و حرف کلی من این است که برای کار کردن و برای درآمد داشتن، باید کاری متفاوت عرضه کنید تا توجه مخاطب جلب شود و عده‌ای با شما همراه شوند.

همان‌طور که اول این مطلب هم گفتم، این کار یک‌شبه به دست نمی‌آید و نیاز است تا شما مهارت‌هایی یاد بگیرید و این مهارت‌ها را در طول زمان پرورش بدهید.

 

فراتر از درس و مدرسه و متفاوت از همسالانتان باشید

همۀ نوجوانانی که در سن و سال شما هستند همان کتاب‌هایی را می‌خوانند که شما باید بخوانید.

اغلب همان چیزهایی را در اینترنت جستجو می‌کنند که شما می‌کنید.

اگر به شغلی برای دوران نوجوانی خود فکر می‌کنید، اگر به درآمدزایی در نوجوانی فکر می‌کنید پس نیاز است تا متفاوت از بقیه عمل کنید.

 • کتاب‌های خوبی را بخوانید که بقیه نمی‌خوانند. فهرستی از کتاب‌های خوب تهیه کنید و با آن‌ها دانش خودتان را بالا ببرید.
 • وب‌سایت‌های خوبی را ببینید که بقیه نمی‌بینند.
 • زبان انگلیسی خود را تقویت کنید تا به منابع دست اول دسترسی پیدا کنید و بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.
 • درخواست همکاری خود را برای افراد مختلف بفرستید و آماده باشید تا در ۹۰ درصد مواقع جواب منفی بگیرید اما با این کار بازهم یک‌قدم برای متفاوت بودن بردارید.
 • هرروز زمانی را برای پرورش مهارت خود اختصاص بدهید. آن را فقط موکول به تعطیلات و تابستان نکنید بلکه یاد گرفتن خارج از درس و مدرسه را به کارِ هرروز خود تبدیل کنید.
 • مهارت خود را در نوشتن بالا ببرید، تولید محتوا را یاد بگیرید و برای خودتان و برای دیگران به شکل همکاری، محتوا تولید کنید.

 

روی شخصیت خودتان کار کنید

این‌همه دربارۀ داشتن مهارت گفتیم اما نکته‌ای که بسیاری از اوقات از مهارت مهم‌تر است، شخصیت شماست.

نوجوانی که بسیار بااستعداد و کاربلد است اما نمی‌تواند با دیگران به‌خوبی ارتباط برقرار کند یا نمی‌تواند آنچه دارد را به‌خوبی ارائه بدهد، احتمالاً نمی‌تواند به‌اندازه‌ای که باید درآمد داشته باشد و خیلی وقت‌ها نادیده گرفته می‌شود.

 • کتاب‌های بسیار زیادی در این زمینه هست. آن‌ها را بخوانید.
 • روی مهارت‌های ارتباطی خود کار کنید.
 • یاد بگیرید که انضباط داشته باشید. خوش‌قول باشید و بگذارید دیگران حس کنند می‌توانند روی حرف شما حساب باز کنند.
 • اگر مهارتی دارید با اعتمادبه‌نفس آن را عرضه کنید و فکر نکنید چیز خاصی نیست و همه آن را بلدند.
 • تلاش کنید تا دایرۀ دوستان خود را بزرگ‌تر و باکیفیت‌تر کنید. دوستان اینترنتی خوب شما می‌توانند سرنخ‌های یک شغل را به شما نشان بدهند.
 • درخواست کردن و کمک گرفتن را فراموش نکنید. هیچ‌کسی به‌تنهایی از عهدۀ انجام دادن کارها برنمی‌آید. ما به هم نیاز داریم. پس ارتباط برقرار کنید و تلاش نکنید تا به‌تنهایی از عهدۀ همه‌چیز برآیید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.