آیا من نوجوان درونگرا هستم؟ | ۷ ویژگی مثبت درون ‌گرایی + تست

۱

گاندی جایی گفته بود: «شما می‌توانید خیلی آرام و نرم دنیا را تکان بدهید.» با ادبیات امروز می‌توانیم بگوییم منظورش بیشتر متوجه درونگراها بوده است.

توی سیارۀ زمین یک قانون نانوشته وجود دارد و آن هم مربوط به درون گراهاست.

خیلی از درونگراها، این ویژگی شخصیتی‌شان را حتی از خودشان پنهان می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند خودشان را افرادی برونگرا و معاشرتی نشان بدهند.

البته ما شانس آورده‌ایم که همۀ درونگراها، درون گرا بودن خود را پنهان یا انکار نمی‌کنند. اگر جی کی رولینگ درونگرا بودنش را قبول نمی‌کرد، شاید هری پاتر هیچ‌وقت خلق نمی‌شد. شاید حتی گوگل وجود نداشت تا شما بیایید و این نوشته را بخوانید.

خیلی از کارهای بزرگ و مطرح دنیا به خاطر وجود درونگراهاست که شکل گرفته است.

یک درون‌گرا هرجایی برود لاک خودش را هم همراهش می‌برد. هر وقت لازم شد به درون لاکش می‌رود تا از سروصدای اطراف دور باشد؛ اما این الزاماً بد نیست. اتفاقاً خیلی از کارهای بزرگ دنیا زیر همین لاک‌های خاموش و ساکت است که خلق شده است.

اصلاً چه کسی گفته که ساکت بودن، توجه به درون به‌جای بیرون و درونگرا بودن، به معنای شجاعت نیست؟ یا چه کسی گفته درون‌گرا کسی است که از جمع فراری است و فردی اجتماعی نیست؟

 

۲

البته هیچ تعریف جامع و مشخصی وجود ندارد ولی برخی از ویژگی‌ها هستند که سرنخ‌هایی به ما می‌دهند که ازجمله آن‌ها را در زیر می‌بینید:

ویژگی افراد درونگرا:

 • برونگراها با بودن در جمع انرژی می‌گیرند و درونگراها بیشتر در تنهایی شارژ می‌شوند. به همین خاطر بعد از یک مهمانی، برونگرا انرژی بیشتری دارد و درونگرا حس می‌کند انرژی از دست داده است.
 • آدم‌هایی که برونگرا هستند بیشتر تمایل دارند وارد فعالیت‌های جمعی شوند و به بودن در جمع آدم‌ها علاقه دارند. درونگراها بیشتر تمایل به درون دارند.
 • وقتی اتفاقی برای یک برونگرا می‌افتد، به درون آن اتفاق شیرجه می‌زند اما درونگرا بیشتر روی معنی و مفهوم آن اتفاق تمرکز می‌کند.
 • برونگراها هیجان اضافی و زیادی برای انجام کار می‌خواهند و با کشمکش راحت هستند اما درونگراها به میزان هیجان کمی نیاز دارند. مثلاً موسیقی آرام، کتاب خواندن، چای نوشیدن.
 • برونگرا تمایل دارد چند کار را باهم و همزمان پیش ببرد و درونگرا ترجیح می‌دهد آهسته کار کند و هر بار فقط روی یک کار تمرکز داشته باشد.
 • برونگرا با حرف زدن راحت‌تر است و درونگرا با فعالیت‌هایی مثل نوشتن، گوش دادن و اگر هم حرف می‌زند دوست دارد بیشتر به سراغ موضوعات عمیق‌تر بود.
 • درونگراها راحت‌تر و بیشتر دربارۀ احساساتی که دارند با دیگران حرف می‌زنند. مثلاً در شبکه‌های اجتماعی احساسات خود را بروز می‌دهند اما درون‌گراها بیشتر احساساتشان را در خلوت با خود حل می‌کنند و کمتر بروز می‌دهند.

 

نکته:

ما کسی را نداریم که ۱۰۰ درصد درونگرا یا ۱۰۰ درصد برونگرا باشد. چنین فردی اصلاً آدم سالمی نیست.

 

۳

ویژگی‌های مثبت درون گرا بودن:

 1. درونگراها شنونده‌های خوبی هستند. آن‌ها با دقت گوش می‌کنند و همین باعث می‌شود طرف مقابل را بهتر درک کنند. وقتی آدم‌های دوروبرمان را بهتر درک می‌کنیم، یعنی توانایی این را داریم که دوستی‌های بیشتر و ارتباطات قوی‌تر بسازیم. چنین افرادی جذابیت و کاریزمای بیشتری دارند.
 2. درونگراها به طرز حرف زدن خود دقیق‌تر می‌شوند. به همین دلیل حساب‌شده‌تر حرف می‌زنند و از بابت حرف‌هایی که ناخواسته به زبانشان جاری شده کمتر خجالت می‌کشند.
 3. درونگراها سؤال‌کننده‌های خوبی هم هستند. می‌دانید چرا؟ چون همدلی بالاتری دارند. آن‌ها این توانایی را دارند که خودشان را به‌جای طرف مقابل بگذارند و درکش کنند. به همین خاطر می‌توانند سؤالات بهتری بپرسند و همین باعث شکل دادن به رابطه‌های بهتر می‌‌شود.
 4. درونگراها رهبران خوبی می‌شود چون خیلی برای به دست آوردن قدرت نمی‌جنگند و همراهی بیشتری با اعضای تیم دارند.
 5. درونگراها می‌توانند بسیار خلاق‌تر از افراد دیگر باشند چون تحمل تنهایی را دارند و می‌توانند ساعاتی را برای فکر کردن و تمرکز کردن اختصاص بدهند. در این ساعت‌هاست که کاری خلاقانه متولد می‌شود.
 6. درونگراها پشتکار و تمرکز بیشتری دارند به همین دلیل احتمال اینکه کاری را شروع کنند و به سرانجام برسانند خیلی بیشتر است.
 7. درونگراها حساسیت بیشتری نسبت به واقعیت و اتفاقات دارند و همین باعث می‌شوند دربارۀ موضوعات مختلف بیشتر فکر کنند، بیشتر یاد بگیرند و با عمیق شدن بر موضوعات، اشتباهات کمتری را تکرار کنند.

 

۴

اگر فردی درونگرا هستید، به این ویژگی وفادار بمانید.

الکی سعی نکنید ادای کسانی را دربیاورید که برونگرا هستند.

ممکن است جایی لازم باشد لاک خود را دور بیندازید و واقعاً مثل یک برونگرا رفتار کنید. اگر لازم شد این کار را بکنید و بدانید هیچ ایرادی هم ندارد اما این را به عادت همیشگی خود تبدیل نکنید. چون خسته و دلزده می‌شوید.

این را بدانید که به‌عنوان درونگرا، هر وقت بخواهید می‌توانید پوستۀ درونگرایی را کنار بزنید و عرض‌اندام کنید. پس خودتان را قربانی این ویژگی شخصیتی نبینید و هرازگاهی برای بیرون زدن تمرین کنید.

خودتان را مجبور نکنید نقشی را بازی کنید مکه متعلق به شما نیست.

دیدی که درونگرا بودن که چه مزیت‌های بزرگی دارد. خودتان باشید. با خودتان راحت باشید. به این ویژگی به‌عنوان موهبت نگاه کنید و از بودنش لذت ببرید.

در یک کلام:

اصالت خود را حفظ کنید و از بودنش به خودتان ببالید.

 

برای استفاده از تست تشخیص درونگرایی اینجا کلیک کنید.

 

پی‌نوشت:

برای تهیۀ این مقاله از کتاب «سکوت» استفاده شده است. این کتاب نوشتۀ سوزان کین است که با ترجمۀ سیمین موحد توسط نشر کتاب‌سرای تندیس به چاپ رسیده است.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.