تصمیم‌گیری برای انتخاب راه مناسب

یک سه‌راهی هست.

می‌خواهیم انتخاب کنیم از کدام راه برویم تا به مقصدی که در ذهن داریم برسیم.

راه اول، چشم‌اندازی بسیار زیبایی دارد، شیب تندی رو به پایین دارد و خیلی از آدم‌های دیگر، همین مسیر را انتخاب می‌کنند.

راه دوم، جاده‌ای است با یک سربالایی تند، با منظره‌ای گل‌آلود که زیبایی خاصی ندارد اما به نظر می‌رسد از بقیۀ راه‌ها بسیار کوتاه‌تر است.

و راه سوم، راهی است که سربلایی و سرپایینی دارد. نه این قدر خوش منظره است که آدم هوس کند سریع وارد آن شود و نه این قدر سنگلاخی و سخت است که جرئت وارد شدن به آن وجود نداشته باشد.

 

خیلی وقت‌ها، بهترین مسیر، راه سوم است.

راه اول، راهی است که همه می‌روند و همین اول راه می‌شود حدس زد که اگر به آخر مسیر هم برسیم، شبیه به بقیۀ کسانی خواهیم شد که با ما در این راه بوده‌اند. چیزی بهتر و بیشتر و متفاوت‌تر از بقیه گیر ما نمی‌آید.

راه دوم که راهی میانبر است، ما را زودتر به مقصد می‌رساند اما مشکلش این است که می‌شود از همین اول حدس زد که توان و قابلیت‌ها و انرژی ما این قدر زیاد نیست که بتوانیم به سلامت به انتهای مسیر برسیم. ضمن اینکه این مسیر گل‌آلود باعث می‌شود تجربۀ زیبایی هم از طی کردن آن نداشته باشیم. هرچند ممکن است به مقصد برسیم اما در طول راه حس خوبی نداشته‌ایم.

ولی مسیر سوم، همان‌جایی است که کمتر کسی می‌خواهد قدم در آن بگذارد و به همین خاطر وقتی ما آن را انتخاب می‌کنیم، از بقیۀ دوروبری‌هایمان متفاوت‌تر خواهیم شد. این مسیر برخلاف مسیر دوم، به‌جز سربالایی، سرپایینی هم دارد و می‌توانیم حدس بزنیم از عهده‌اش برمی‌آییم.

 

خوب است بلندپروازی کنیم اما باید در کنار آن، واقع‌بین هم باشیم و هدفی انتخاب کنیم که هم بزرگ شود و هم واقعاً از عهدۀ عملی کردنش بربیاییم.

خوب است مسیر کوتاه و میانبر را انتخاب کنیم اما باید قبل از ورود به این مسیر فکر کنیم که این کوتاه بودن باعث نشود خیلی چیزها را در طول مسیر قربانی کنیم.

و بسیار خوب است که رفتار گله‌ای نداشته باشیم؛ یعنی همیشه نگاه نکنیم ببینیم بقیه از چه راهی می‌روند تا ما هم از آن راه برویم.

برای اینکه حس خوبی نسبت به زندگی و نسبت به خودمان داشته باشیم، بهتر است مسیری را انتخاب کنیم که همۀ مردم انتخاب نمی‌کنند.

مسیر باید چالش‌برانگیز باشد، متفاوت باشد، قابل‌دستیابی باشد و حس خوبی هم برای ما ایجاد کند.

مهم‌تر از انتهای مسیر و مقصد و هدفی که توی ذهن داریم، مسیری است که طی می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.